cześnia się pod wieloma względami, dlatego w dzisiejszych czasach możemy liczyć na bezbolesne leczenie dzięki znieczuleniu.
To właśnie ból często sprawia, że ludzie omijają regularne wykonywanie przeglądów swojej jamy ustnej. Dobrze jest wykrywać wcześnie ubytki, ponieważ dzięki temu mamy szansę szybko je wyleczyć. W innych przypadkach konieczna może okazać się endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Jeśli nie wiemy na czym ono polega, dentysta z pewnością wytłumaczy nam wcześniej, z czym jest to związane. Może odbywać się ono pod mikroskopem, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie zęba, bez konieczności usuwania go. Zazwyczaj jest to stosowana metoda kiedy ząb jest dość mocno zniszczony, ale ma jeszcze trwałe ścianki na tyle, że posłuży nam przez wiele lat. Komplet zębów jest bardzo istotny, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie. Jeśli nie wiemy, jaki gabinet wybrać wśród wielu ofert, możemy poradzić się osób, które mają w tej kwestii jakieś doświadczenie. Piękny uśmiech jest podstawą dobrego samopoczucia, dlatego warto dbać o zęby regularnie je szczotkując oraz nitkując. Dzięki temu pozbywamy się bakterii i zanieczyszczeń, które przyczyniają się do powstawania ubytków w zębach. Ważne jest również to, aby regularnie usuwać kamień nazębny, pod którym mogą gromadzić się bakterie.
Znaczenie dbałości o zęby
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia profilaktyka, jeśli chodzi o zdrowie. Dotyczy to całego naszego organizmu, ale duże znaczenie odgrywają nasze zęby, które są widoczne nie tylko dla nas, ale również dla osób, z którymi rozmawiamy. Część osób posiada duże ubytki, ale boi się iść do dentysty, ponieważ czują lęk przed bólem.
Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach można otrzymać znieczulenie, więc ból nie będzie towarzyszył leczeniu. Dobry dentysta pomoże nam przywrócić zdrowy stan jamy ustnej. Może być to długim procesem, jeśli nie chodziliśmy regularnie na przeglądy i dopuściliśmy do zaniedbań. Stomatologia jednak wciąż się rozwija, dlatego możemy się spodziewać tego, że nawet trudne leczenie zostanie wykonane skutecznie. Przykładem może być endodoncja nazywana leczeniem kanałowym. Wiele zależy od rodzaju zepsutego zęba. Czasem kanałowe leczenie jest bardzo kosztowne, ponieważ dentysta musi użyć skomplikowanych metod. Czasami takie leczenie wykonuje się pod mikroskopem.
Warto pamiętać o tym, żeby regularnie usuwać kamień nazębny u stomatologa. Dzięki temu nasze zęby będą czyste, a pod kamieniem nie będą gromadziły się bakterie. Wiele osób przyznaje, że zauważyli dużo lepsze efekty kiedy regularnie zaczęli szczotkować zęby. Dobrze jest pilnować tego, aby nie trwało to krócej niż dwie minuty. Dużą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne, które bardzo dokładnie pomagają pozbyć się zanieczyszczeń. Pomaga również codzienne nitkowanie.
Dentysta z pewnością zapyta o choroby
Leczenie zębów nikomu nie kojarzy się dobrze. Powodem są uprzedzenia i stereotypy o tym, że borowanie może być bolesne i nieprzyjemne. Dzisiaj owe domysły straciły na wiarygodności, ponieważ stomatologia może być bezbolesna. Wystarczy tylko poprosić o znieczulenie nasiękowe lub przewodowe (zęby trzonowe dolne). W większości przypadków wystarczy jedna ampułka lidnokainy lub artykainy, by móc cieszyć się komfortowym przebywaniem na fotelu. Dentysta z pewnością zapyta o choroby ogólne oraz poprzednie doświadczenia ze znieczuleniem, dlatego warto sobie przypomnieć czy po poprzedniej wizycie wszystko było w porządku. Dzięki temu będzie można wybrać najbezpieczniejszy środek znieczulający. Oczywiście wiele zabiegów może odbyć się bez konieczności używania znieczulenia. Przykładem jest zdejmowanie kamienia nazębnego, polerowanie starych wypełnień, a nawet zakładanie nowych. Niestety niektóre powinny być wykonywane dopiero po zastosowaniu środka znieczulającego, m.in. leczenie kanałowe. Dzisiejsza endodoncja znacznie różni się od tej, z którą mieliśmy do czynienia jakieś dwadzieścia lat temu. Dzisiaj leczenie kanałowe powinno odbyć się na jednej wizycie, a użycie środka dewitalizującego miazgę znacznie ograniczone. Chodzi o to, by ząb wyleczyć możliwie jak najszybciej, a leczenie zachowało w dobrym stanie tkankę mieszaną znajdującą się w pobliżu wierzchołka korzenia. Niegdyś standardowo było to leczenie trwające kilka wizyt, a dziś trzonowca można czasami zrobić nawet podczas jednej. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia lekarza dentysty, a także stopnia obliteracji kanałów.