Kilka porad dla pacjentów - stomatologia - O stomatologii

Gabinet dentystyczny Bytom

Strach przed wizytą u dentysty


Kto z nas nie drży na myśl o zbliżającej się wizycie u dentysty lub wie, że powinien się umówić na konsultację, ale ciągle odwleka to w czasie? Znacznie łatwiej policzyć osoby, które tak nie mają, dlatego że większość

Kilka porad dla pacjentów - stomatologia - O stomatologii Gabinet dentystyczny Bytom
z nas ze strachem myśli o konieczności zobaczenia się ze stomatologiem, a kiedy przychodzi co do czego najchętniej byśmy gdzieś uciekli. Skąd taka obawa przed wizytą u dentysty? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że jeśli już decydujemy się na wizytę to z czystej konieczności – bo coś jest nie tak i boli. Zrozumiałe jest zatem, że będzie się to wiązać z nieprzyjemnymi zabiegami, takimi jak na przykład leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba. Boimy się także tego, co powie dentysta na temat kondycji naszego uzębienia.



Stomatologia Ci pomoże

Nasze życie to nasze wybory, dlatego też powinniśmy jak najwięcej czasu zastanawiać się nad tym, co możemy zrobić, by było ono jak najlepsze dla nas samych. Aspekty zdrowotne w naszym ziemskim istnieniu są jednymi z najważniejszych, o jakich należy pamiętać. Jeżeli zaniedbamy swoje zdrowie to za parę lat możemy mieć do siebie o to pretensje. Z tej racji warto jest się zastanowić nad tym, co już dziś możemy zrobić, by tak się nie stało. Okazuje się, że to stomatologia jest dziedziną medycyny, o której wielu z nas najczęściej zapomina. Z tej racji dobrze będzie, jeżeli w końcu zbierzemy się w sobie i umówimy się na wizytę u lekarza dentysty! Z całą pewnością nie pożałujemy tego kroku! To dzięki tego typu decyzjom można cieszyć się zdrowiem, a ponadto pięknym, wręcz nieskazitelnym uśmiechem, który jest jedną z ważniejszych wizytówek każdego człowieka.

Jeżeli już dawno temu nie byliśmy u dentysty to warto jest to zmienić i to jak najszybciej! Dlaczego? A dlatego, że okazuje się, iż większość z nas ma poważne problemy stomatologiczne, o których istnieniu nawet nie pomyśleliśmy. Aby móc mieć pewność, że nasze uzębienie będzie nam służyło jeszcze przez wiele lat, po prostu postarajmy się tak z niego korzystać, by nie psuło się za szybko. Okazuje się, że ludzie, którzy odstawili na bok wszelakiego rodzaju używki, takie jak kawa, herbata czy papierosy mają zęby w lepszej kondycji niż kiedykolwiek wcześniej. Jak wynika z badań stomatologicznych, dieta ma naprawdę duży wpływ na to, w jakim stanie jest nasze szkliwo. Może ona między innymi spowodować, że nabierze ono nieprzyjemnego dla oka żółtego koloru.


W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):


Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.


Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka